041 593 058 [email protected]

Spoznajmo refleksoterapijo

Kaj je refleksoterapija?

Refleksoterapija je umetnost zdravljenja, ki temelji na tem, da ima vsak del telesa pripadajoče točke na stopalih (dlaneh, obrazu...). S pravilno stimulacijo teh refleksnih točk lahko pripomoremo k zdravljenju številnih težav po naravni poti.

Kako deluje?

Strokovno usposobljen refleksoterapevt si z ogledom in otipom, točk in con stopala (dlani, obraza...) oblikuje natančno podobo o dogajanju v telesu, kot bi imel ogledalo skozi katerega pogleda v človeka. Kadar delovanje klienta ni harmonično, ga terapevt spodbudi k boljšemu delovanju.

Človeški organizem je sofisticiran mehanizem in v primeru, da zaradi različnih dejavnikov ne deluje optimalno, se pojavijo različni znaki. Ti so lahko sprva v obliki slabega počutja, utrujenosti, nespečnosti, bolečin v hrbtu, vratu... Kadar pa so dejavniki preveč obremenilni, se pojavijo bolezenski simptomi (bolečine, vnetja, glavoboli, neplodnosti, migrene, sinusititi...)

Refleksoterapija omogoča globoko sprostitev, spodbuja prekrvavitev, normalizira delovanje žlez v telesu, obnavlja imunski sistem, deluje protibolečinsko in je odlična preventivna metoda.

Kakšne so indikacije za uporabo?

Zaradi vseh teh lastnosti se uporablja kot pomoč pri utrujenosti, nespečnosti, glavobolu, bolečin v hrbtu, vratu, alergijah, vnetjih obnosnih votlin, hormonalnih motnjah, sladkorni bolezni, ishialgiji, neplodnostih in še mnogih drugih vrstah vnetij.

Kako poteka refleksoterapija in za koga je primerna?

Refleksoterapija traja od 50 minut do 1 uro.

Uporablja se pri vseh starostnih skupinah, od dojenčkov do starostnikov; ugodno deluje na ljudi izspostavljene fizičnim kot tudi psihičnim obremenitvam.

Prvi obisk traja nekoliko dlje, ker terapevt poleg razgovora s klientom, opravi tudi vizualni pregled stopala in tudi temeljito pretipa vse točke in cone na podplatu. Na podlagi vsega zbranega, naredi terapevtski načrt.

Število terapij je v veliki meri odvisno od odzivnosti klienta.

Kako pogosto je potrebno prihajati na terapije?

Sprva je priporočljivo ponoviti terapije v razmiku enega tedna. Na podlagi klientovega odziva in pogovora z njim, se terapevt nadalje odloča o poteku izvajanja terapij. Sigurno pa je že takoj jasno, da bo nekdo, ki se oglasi zaradi slabšega počutja, prišel manjkrat, kot pa kronični bolnik.

Pri kroničnih obolenjih, kjer se z refleksoterapijo lajša številne zaplete bolezni, se pogosto z refleksoterapijo nadaljuje daljše obdobje, pri tem pa se razmik med terapijami spreminja.

Katere so najpogostejše težave, s katerimi ljudje prihajajo na refleksoterapijo oziroma katere težave lahko omilite ali odpravite? Komu jo še posebej priporočate?

Najpogosteje se ljudje oglasijo zaradi zelo konkretnih težav, kot so glavoboli, nespečnosti, alergije, motnje v delovanju hormonskega sistema, neplodnosti, diabetesa, želodčnih obolenj in številnih drugih vnetij. Mnoge od teh težav se lahko popolnoma odpravi, seveda pod pogojem, da je tudi vsak posameznik pripravljen sprejeti odgovornost za svoje zdravje in narediti kaj zase. V kolikor so težave kroničnega značaja, npr. diabetes, je refleksoterapija odlična podporna terapija, ker olajša marsikateri zaplet, ki se pojavi, hkrati pa upočasnjuje napredovanje bolezni.

Najbolj priporočljivo pa je, da se ljudje oglasijo, ko začutijo, da se ne počutijo več dobro, da so nerazpoloženi, utrujeni in brez energije. Takrat je učinek refleksoterapije najhitrejši.

So tudi bolezni ali bolezenska stanja, pri katerih se tovrstna terapija odsvetuje?

Kontraindicirana je uporaba pri trombozi, epilepsiji, pri stanjih, kjer je potrebna operacija. Previdnost je potrebna pri virusnih, bakterijskih pljučnicah, pri krvavitvah v možganih,... Več kot ima refleksoterapevt znanja in izkušenj, lažje se odloča kdaj bo z refleksoterapijo lahko koristil.